Volit spíše kratší fixaci a ponechat si výhodu flexibility, nebo jít do jistoty a volit co nejdelší fixační období? Úrokové sazby hovoří zcela jasně pro co možná nejdelší fixaci. Zvyšuje se cena peněz na mezibankovním trhu a banky již začaly úroky z hypoték pomalu navyšovat.

Budou úrokové sazby nižší?

Průměrná úroková sazba úvěrů na bydlení klesla v lednu dle informací ČNB na 2,07 %. Úroková sazba u úvěrů ze stavebního spoření poklesla na 3 %. Úroková sazba z hypotečních úvěrů se snížila na 1,99 %, což představuje v meziročním srovnání pokles o 0,39 %. Tento pokles sazeb je pouze mírný a potvrzuje, že trh dosáhl svého dna a sazby začnou pozvolna růst.

Porostou úrokové sazby v roce 2021?

O růstu úrokových sazeb se mluví již nějakou dobu, ovšem nyní se tak opravdu děje. Od začátku roku již zvedla své úrokové sazby alespoň jednou většina velkých tuzemských bank i stavebních spořitelen. Hlavním důvodem pro růst úrokových sazeb je zdražování peněz na mezibankovním trhu. V průběhu měsíce března podražily zdroje bank ve srovnání s červnem loňského roku až na trojnásobek.

Jaké doby fixace dominují?

Dlouhodobě na trhu dominují půjčky na bydlení s fixací úrokové sazby na 5 až 10 let. U velkých tuzemských poskytovatelů hypoték tvoří fixace 5 – 10 let přes 90 % všech rozpůjčovaných peněz. A právě úrokové sazby dlouhodobých fixací (vyšší než 5 let) rostou v posledních dnech nejvýrazněji.

Ponechá ČNB základní sazbu na stávající úrovni?

Základní úroková sazba ČNB je od loňského května na úrovni 0,25 %. Na svém posledním zasedání, se bankovní rada ČNB rozhodla ponechat sazby beze změny. Debatu o růstu sazeb hodlá ČNB zahájit, až bude vyřešená pandemická situace. Podle analytiků lze očekávat růst sazeb až během druhé půlky roku.

Češi a refinancování

Je to přesně dva roky, co ČNB vydala své stanovisko ohledně předčasného splacení hypoték. Banky tak zatlačila do kouta a nařídila účtovat výrazně nižší poplatek klientům, kteří chtějí splatit úvěr na bydlení jindy než na konci fixačního období. Banky smí účtovat klientovi prakticky pouze administrativní náklady.

Banky s takovým stanoviskem nesouhlasí a usilují o změnu. Protože Češi hojně využívají nízkých úrokových sazeb a poplatků za předčasné splacení hypotéky a refinancují své úvěry na bydlení ve velkém. Rekordní objemy refinancování potvrzuje také statistika ČNB. Jen za leden 2021 Češi refinancovali hypotéky za více než 6,7 miliardy korun. Oproti stejnému období loňského roku jde o objem dva a půl krát vyšší.

Jak to bude vypadat s dlouhodobými fixacemi v budoucnu?

Udržení současného modelu, tedy toho s nízkými poplatky za předčasné doplacení hypotéky, by podle odborníků mohlo vést ke zkracování doby, po kterou jsou banky ochotné svým klientům garantovat pevnou sazbu. Již nyní se banky snaží podporovat výhodnější sazbou tříleté fixace a nabídka dlouhodobých fixací se může v budoucnu výrazně omezit.

 

Potřebujete hypotéku? 

Pokud řešíte financování nemovitosti a potřebujete hypotéku, neváhejte se na mě obrátit. Zdarma si sjednejte schůzku. Ušetříte čas i peníze.

Váš hypoteční specialista

Šárka Zouharová

Chýně
tel.: 775 411 664
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.