Stále více lidí investuje do nemovitostí. Jedná se totiž o jednu z nejbezpečnějších investic. Navíc dnešní nízké úrokové sazby z hypoték, rostoucí ceny nájmů a zrušená daň z nabytí nemovitostí tomu velmi přispívají. Mnoho Čechů investuje do nemovitosti s myšlenkou, že byt v budoucnu přenechají svým potomkům. Jenže jak správně vybrat vhodný byt? 

1. Velmi důležitá je lokalita

Pro dlouhodobé pronájmy, je vhodné zvolit pro koupi bytu spíše město s dobrou infrastrukturou a dobrou občanskou vybaveností. Lidé hledají pronájem v blízkosti škol, školek, pracoviště, sportovišť a kultury. Podle developerů roste také zájem o lokality s blízkostí větších kancelářských komplexů. V neposlední řadě by se měl byt nacházet v dobré dojezdové vzdálenosti také od vás. Počítejte totiž s tím, že budete muset některé záležitosti vyřešit na místě osobně.

Jaká by měla být velikost bytu?

Požadavky nájemníků na velikost bytu se budou lišit podle toho, komu byt pronajmete. Může to být mladá rodina, studenti, singles, mladý pár, důchodce či např. cizinec pracující v Česku. Asi nejčastěji se můžete setkat s vysokoškoláky či mladými lidmi, kteří ještě nemají našetřeno na vlastní bydlení. Odborníci považují za nejvýhodnější investici byty velikosti 2+1 či 2+kk, které jsou situované ve větších městech.

Byt s dispozicemi 1+1 či 1+kk můžete pronajmout jak singles, tak studentům, cizincům, rozvedeným lidem, ale také starším lidem, kteří se stěhují do menšího bytu.

Byt s dispozicemi 2+1 či 2+kk je ideální pro mladý pár, mladé rodiny s jedním dítětem, studenty nebo singles toužící po větším prostoru.

Byt o velikosti 3+ 1 či 3+kk je ideální pro rodinu s dětmi. V takovém případě hraje ve váš prospěch i to, že tito nájemníci zpravidla hledají dlouhodobý pronájem, takže by vám mohli odpadnout starosti s častou fluktuací nájemníků.

3. Nezapomeňte na technický stav nemovitosti

Velmi důležitým hlediskem pro výběr investičního bytu je jeho technický stav. Vyplatí se zaplatit si odborníka, který nemovitosti před koupí zkontroluje a odhalí případné nedostatky. Stejně tak se zaměřte na vhodné vybavení bytu. Ideální je nemovitost po rekonstrukci se základním standardním vybavením v podobě kuchyňské linky, vestavěných skříní a pračky či ledničky.

4. Jak určit výši nájemného?

V ideálním případě si byt kupujete za úspory. Realita však bývá velmi často jiná. Většinou si investiční byt kupující pořizuje na hypotéku. V takovém případě je důležité správně stanovit výši měsíčního nájmu.

Nájemné by mělo pokrýt splátku hypotéky a další pravidelné výdaje. Mezi ty se řadí pojištění nemovitosti a daň z nemovitosti, příspěvky do fondu oprav, platby za údržbu bytu či rezerva pro případ vynechání nájmu.

5. Kolik na pronájmu vyděláte?

Pokud již víte, jak velký bude čistý měsíční nájem, můžete si spočítat hrubý a čistý výnos z pronájmu bytu. Rozdíl ve výpočtu je pouze v tom, že u čistého výnosu z pronájmu zahrnete do výpočtu také náklady na vlastnictví a pronájem nemovitosti (opravy, pojištění apod.).

 

Příklad výpočtu

Máme možnost koupit dva byty. Jeden o velikosti 50 m2 v Praze 4 za 4 700 000 Kč. Průměrný nájem takového bytu v dané lokalitě je 14 000 bez poplatků . Druhý byt o velikosti 50 m2 můžete pořídit v Jihlavě za cenu 2 050 000 Kč. Průměrná výše nájmu činí 11 000 Kč bez poplatků.

Hrubý výnos bytu v Praze: (14 000 x 12/ 4 700 000) x 100 = 3,57 %

Hrubý výnos bytu v Jihlavě: (11 000 x 12/ 2 050 000) x 100 = 6,44 %

Při výpočtu čistého výnosu budeme počítat pro jednoduchost příkladu s měsíčními náklady ve výši 1 500 Kč na byt.

Čistý výnos bytu v Praze: [(14 000 x 12) - (1 500 x 12)/ 4 700 000] x 100 = 3,19 %

Čistý výnos bytu v Jihlavě: [(11 000 x 12) - (1 500 x 12)/ 2 050 000] x 100 = 5,56 %

 

Chcete vědět víc o možnostech hypotéky na investici? 

Pokud řešíte financování nemovitosti a potřebujete hypotéku, neváhejte se na mě obrátit. Zdarma si sjednejte schůzku. Ušetříte čas i peníze.

Váš hypoteční specialista

Šárka Zouharová

Chýně
tel.: 775 411 664
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.