I přesto, že bylo v loňském roce dokončeno přes 31 tisíc nových bytů, k nasycení trhu s nemovitostmi to nestačí. Poptávka stále roste a spolu s ní se zvyšují také ceny nemovitostí. Co lze očekávat v letošním roce a co brání ve výstavbě nových bytů a domů?

Rok 2020 byl druhý nejúspěšnější za posledních 10 let

Poptávka Čechů po nových bytech a domech v posledních letech sílí a nic na tom nezměnila ani probíhající celosvětová pandemie nemoci COVID-19. V České republice bylo v roce 2020 dokončeno 31 412 nových bytů.

Kde se postavilo nejvíce nových bytů?

Nejvíce nových bytů se dokončilo ve Středočeském kraji a v Praze. Důvodem je nárůst počtu lidí, kteří se do Středočeského kraje v poslední době přestěhovali, a to většinou přímo z Prahy. V Praze jsou ceny nemovitostí natolik vysoké, že mnohým nezbývá nic jiného než hledat své bydlení za hranicemi města. Naproti tomu se nachází kraje Karlovarský a Liberecký, které jsou rozlohou i počtem obyvatel nejmenší.

S čím souvisí rostoucí ceny nemovitostí?

Přílišný růst cen nemovitostí má, mimo jiné, souvislost s nedostatek nových bytů a domů. Za poslední tři roky vzrostly ceny domů a bytů v Česku o více než 30 %, což bylo třetí nejrychlejší tempo v EU.

Rostou také náklady na výstavbu rodinných domů?

Ano. Na výstavbu nových bytů bylo v loňském roce vynaloženo 109,5 mld. Kč, což představuje meziroční nárůst o 5,4 %. Náklady na byt v rodinném domě se vyšplhaly v průměru na 3,75 mil. Kč, v bytovém domě tato částka představuje sumu 2,65 mil. Kč.

Od začátku roku vzrostly ceny stavebních materiálů i o desítky procent. Růst cen materiálů ovlivňuje i kalkulace na stavbu rodinných domů. Náklady na stavbu budou dle odhadů odborníků oproti loňsku asi o 20 % vyšší. Kromě cen za stavební materiály, roste také cena stavebních prací.

Co brání rychlejší bytové výstavbě?

Česká republika čelí v posledních letech krizi ve výstavbě nových bytů. Podle údajů Světové banky je Česko ve vyřizování stavebního povolení 156. ze 190 porovnávaných zemí. Situaci má zlepšit nový stavební zákon, který na konci května schválila Poslanecká sněmovna a kterým se bude nyní zabývat Senát. Novela má velké množství kritiků, a tak je možné, že jej Senát vrátí zpět do Sněmovny k dalšímu projednání. Zákon má začít platit od 1. července 2023.

Chcete se dozvědět více? 

Pokud řešíte financování nemovitosti a potřebujete hypotéku, neváhejte se na mě obrátit. Zdarma si sjednejte schůzku. Ušetříte čas i peníze.

Váš hypoteční specialista

Šárka Zouharová

Chýně
tel.: 775 411 664
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.